Långa betalningstider kan göra att mindre leverantörer tvingas ligga ute med pengar i flera månader, även när kunden är ett stort och etablerat bolag.

– I praktiken innebär det att småföretagen får finansiera storbolagens rörelsekapital, säger Invoiers vd Mats Holmfeldt.

Vill du veta mer om Invoiers fakturafinansiering? Boka ett möte här

När ett mindre bolag vinner en stor internationell kund ökar intäkterna och tillväxten accelererar – men den nya kunden betalar kanske först efter 60, 90 eller 120 dagar. Under tiden ska löner, inköp och skatter ändå betalas.

– Paradoxalt nog kan framgång därmed skapa ett finansieringsgap. Den som har sämre och dyrare tillgång till kapital får bära finansieringen åt den som har betydligt bättre tillgång till både bankfinansiering och kapitalmarknaden, säger Mats Holmfeldt.

Invoier har byggt en digital marknadsplats där företag kan frigöra rörelsekapital ur sina fakturor, med hjälp av löpande transaktionsdata och automatiserad riskbedömning.

Sena betalningar bromsar tillväxten

Enligt Intrums European Payment Report 2026 betalas i snitt 12,13 procent av europeiska företags intäkter för sent, och 57 procent uppger att sena betalningar har fått dem att missa sina tillväxtmål.

– Kapitalet finns. Efterfrågan finns. Men kapitalet når inte alltid fram till sunda företag som behöver det för att kunna genomföra affärer de redan har vunnit. Det som saknas är en bättre infrastruktur som kopplar samman de två, säger Mats Holmfeldt.

Risken bedöms per affär, inte bara per bolag

Traditionellt har finansiering till mindre företag utgått från balansräkning och historisk kreditvärdighet. Invoier bedömer istället risken på transaktionsnivå. 

 

– En faktura till en etablerad internationell kund med dokumenterad betalningshistorik innebär inte samma risk som en helt ny affärsrelation. När vi kan bedöma risken mer precist på både bolags- och transaktionsnivå kan kapitalet också prissättas och fördelas mer effektivt, säger Mats Holmfeldt.

Nästa steg för Invoier är att koppla samman ännu fler växande företag med banker och institutionella investerare, så att fler kan slippa bära sina kunders betalningstider i den egna balansräkningen.

– Det handlar om en effektivare fördelning av kapital i den europeiska ekonomin. För när kapital kan röra sig snabbare kan också företag växa snabbare, säger Mats Holmfeldt.

Intresserad av att investera i fakturor? Läs mer här